מהי כירולוגיה אבחונית ויישומית

"כירו" היא מלה יוונית שפירושה "יד". כירולוגיה היא התורה העוסקת במה שאומרת היד, במה שניתן ללמוד מהידיים. אין זה מקרה שמבחינה ביולוגית מייחדים את האדם שני מרכיבים – המוח האנושי והיד האנושית. שניהם מהווים ביטוי ל"מותר האדם מן הבהמה", ככתוב במקורותינו.

אומרים שהעיניים הן ראי הנפש, אבל עובדה היא שכף היד קשורה למוח יותר מכל איבר אחר, כולל העיניים. כף היד היא המכשיר הישיר של המוח, וזו כנראה הסיבה לכך שכל דבר הנמצא בתודעתנו, גם אם איננו ערים לו, מוצא את ביטויו בצורה כלשהיא בכף היד.

אבחון כירולוגי הוא אבחון אישיותי,  שמטרתו פיתוח תובנה ומודעות עצמית.  הוא כלי עזר חשוב להתפתחות אישית ולפתרון בעיות אישיות בצורה בונה ופעילה. המבט החדש על עצמו שהאדם זוכה לו  באבחון כזה הוא כלי חשוב בתקופות של חשבון נפש והתלבטות.

ערכה היישומי של הכירולוגיה הוא בכך שניתן להתייחס למישורי חיים שונים של האדם, לראות את המורכבות של אישיותו  ולייעץ לו בתחומי תעסוקה, בריאות, יחסים ועוד.

מנסיוני למדתי שגם טיפול פסיכותרפי יוצא נשכר מאבחון כירולוגי, בייחוד כשהוא נעשה בתחילתו של הטיפול. כמו כן יש ערך רב לאבחון כירולוגי במצבים של קושי בתקשורת, כשהאדם אינו מסוגל לבטא מילולית את קשייו – למשל ילדים, או מתבגרים.

יכולתו האבחונית של הכלי הכירולגי הוכחה במחקרים מדעיים שונים. שלושה מהם בוצעו על ידי ונסקרים באתר זה.

חשיבות רבה אני מייחסת ליכולת לאבחן מצבי חרדה, דיכאון ונטייה אובדנית, שבהם רכשתי ניסיון במחקרי בבית החולים לחולי נפש "אברבנאל" . בכנסי הפסיכולוגים החינוכיים בהם השתתפתי כמנחה, העברתי סדנאות בנושאים אלו. הנושא עורר עניין ויכולתי להיווכח בצורך הגדול של המטפלים בכלי אבחוני מסייע נוסף.

אנשים צעירים מפיקים את המיטב מאבחון כזה בתקופות של התלבטות בבחירת דרך חייהם, תחומי לימוד והתאמה מקצועית.

כירולוגיה אבחונית ויישומית

אדם אינו נעשה מואר בכך שהוא מדמה דמויות של אור, אלא בעשותו את החשיכה למודעת (ק.ג. יונג)

 

 

אינטרנט לעסקים :אתרי וורדפרס
עיצוב האתר:בטי ששון